• Jogging pro každého

  Pojem jogging bývá často skloňován ve všech pádech. Někdy se stává i módní záležitostí. O co se vlastně jedná? Jogging je druh běhu. Je pomalý a netrvá déle než 30 minut. Často se střídá s walkingem, tedy rychlou chůzí. Organizmus při něm sice vydá jen málo energie, ale právě tento typ pohybu se může stát dobrým východiskem pro toho, kdo začíná sportovat nebo se rozhodl zhubnout. Navíc se při něm výborně relaxuje. Posiluje se srdce a oběhový systém, při pohybu na čerstvém vzduchu dochází ke zvyšování imunity a také odbourání stresu.

  S rozcvičkou a rozvážně

  Před joggingem nikdy nezapomínejte na rozcvičení. To by mělo trvat cca 5 minut a protáhnout a připravit se na výkon musí celé tělo – od ramen až k dolní části trupu. Připravíte tak svaly na následující námahu a snížíte možnost poranění. Určete si správné tempo pro jogging – to poznáte podle toho, že byste při běhu dokázali bez obtíží mluvit. Pak máte správnou tepovou frekvenci a dochází také k optimálnímu spalování tuků. Pokud byste se pohybovali rychleji, bude vaše tělo spalovat cukry a brzy se budete cítit unaveni. Máte-li nadváhu, začněte rychlou chůzí, ze které pak budete do běhu postupně přecházet.

  Pravidelnost je základem úspěchu

  Pokud se vám podaří dodržet při joggingu určitou pravidelnost, výrazně prospějete svému zdraví – zlepšíte si celkovou kondici, přestanete se zadýchávat a budete běhat mnohem rychleji než na začátku. K tomu však dospějete jedině tehdy, když se nebudete přepínat a dobře odhadnete své síly. Důležité je také to, abyste řeči svého těla rozuměli i během samotného joggingu – jestliže se nebudete cítit příjemně, budete slabí a unavení, popřípadě pocítíte bolesti, zastavte nebo alespoň zvolněte – mohly by vám ztuhnout svaly nebo byste si poškodili klouby. K pravidelnosti patří také závěr cvičení – nezapomeňte na závěrečné protažení.

  K joggingu patří i vybavení

  Pro jogging nepotřebujete speciální vybavení, i když vybírat je z čeho – běžecké kalhoty, trenky, tílka, trička, bundy, kšiltovky nebo čelenky najdete v mnoha provedeních od renomovaných i méně známých značek. Na co však nesmíte zapomenout, jsou kvalitní sportovní boty a ponožky, oboje určené speciálně pro běh. Obuv by měla být pohodlná a měkká, podporující nožní klenbu. Zpevněný musí být i kotník, zabráníte tak jeho podvrtnutí. Pružná podšívka zajistí ochranu proti otřesům a chrání klouby. Dostatečně savé ponožky na míru a funkční prádlo vám zajistí dokonalý komfort, takže si sportování skutečně užijete.


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Chceš zde reklamu napořád jen za 9 Kč?
  Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

CZIN.eu TOPlist