• První kavárny

  První zmínka o kávě pochází již z antiky, kdy měla krásná Helena Spartská údajně dovést tento zázračný nápoj do Tróje, poté co ji Trójský princ Paris unesl. Dále je zmínka o kavárně v Mecce sloužící v začátcích především k náboženským účelům. Avšak první regulérní kavárna byla vybudována v roce 1554 v Konstantinopoli, kde sloužila jako místo pro pracovní i společenská setkání. Nad šálky dobré kávy zde lidé diskutovali o politice, hospodářství nebo jen o jejich osobních strastech. Arabská káva je tedy na světě už několik staletí a díky benátským kupcům se roku 1615 dostala i do Evropy.

  Itálii má určitě spousta z vás spojenou s vynikající kávou. Každé všední ráno jsou kavárny obsypány zákazníky, co mezi sebou horlivě debatují a klopí do sebe maličká, avšak silná presa. Není tedy divu, že se jedna z prvních evropských kaváren nachází právě zde, přesněji v Benátkách. Caffé Florian zaplavuje stránky průvodců po Benátsku a má k tomu důvod. Kavárna byla postavena roku 1720 na náměstí Svatého Marka. Velmi rychle se stala populární a byla navštěvována velmi významnými lidmi jako byli Lord Byron, Carlo Goldoni, Charles Dickens a dokonce i nechvalně známý Giacomo Casanova zavítal do renesanční kavárny. Nyní je to jedna z nejznámějších a nejdražších kaváren na světě.

  Ovšem nesmíme zapomenout na Francouze, kteří vyhráli první místo v kategorii Nejstarší kavárna v Evropě. Píše se rok 1686 a sicilský šlechtic otevírá kavárnu jménem Café Procope v šestém obvodu v Latinské čtvrti. Rázem se stala útočištěm pro spisovatele, filozofy a další známé osobnosti. Mezi ty nejvýznamnější patří Denis Diderot, Voltaire, Victor Hugo nebo sám Napoleon Bonaparte. Kavárna zaznamenávala velký úspěch a uskutečnila tak obří boom v Paříži, kde se kavárny začaly rychle šířit. Ale Le Procope se může pyšnit ještě jednou inovací a tou je zmrzlina. Kromě kávy se zde servírovala i zmrzlina, což bylo další vítanou novinkou. Tato výjimečná kavárna v sobě nese luxus, historii a šarm. Bohužel v dnešní době je to jedna z turistických atrakcí, tudíž eleganci, kterou se pyšnila, postupem času pozbyla.

  V Praze byla první kavárna otevřena roku 1714 Arabem přezdívaným Deodat. Nacházela se v Karlově ulici a jmenovala se U zlatého hada. Obliba horkého nápoje i zde rychle vzrostla. Avšak první kavárna v České republice se nenacházela v hlavním městě, nýbrž v Brně, kde už roku 1702 byla založena Turkem Ahmedem.


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Chceš zde reklamu napořád jen za 9 Kč?
  Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

CZIN.eu TOPlist