• Cyklistika je sport pro každý věk

  Máte pocit, že byste se měli více hýbat, doporučil vám lékař aktivnější životní styl nebo jste se jen rozhodli pro zdravější způsob trávení volného času? Nevíte, jak a s čím začít? Pak zkuste cyklistiku, která má mnoho předností:

  • jízda na kole není limitována věkem
  • nenamáháte klouby tak, jako při jiných sportech
  • nevadí nadváha, jízda na kole pomáhá zhubnout
  • není nutné drahé vybavení
  • čas a trasu si určujete sami
  • sportujete venku, na čerstvém vzduchu a v přírodě
  • celkově zlepšíte svou kondici

  Na co však nesmíte zapomenout? Při jízdě na kole je nutné dodržovat pitný režim a před jízdou jíst jen vhodná jídla.

  Jezte před jízdou, pijte během jízdy

  Jídlo vám může jízdu na kole pěkně znepříjemnit. Rozhodně není vhodné vyrazit na kolo ihned poté, co dojíte, krátký odpočinek a trávení jsou nutné. Pokud si dáte před jízdou tučné a syté jídlo, určitě se nebudete cítit dobře a  nepodáte dobrý výkon. To samé platí i v případě, že se před delší jízdou vůbec nenajíte. Pak vám bude chybět energie. Ideálními potravinami jsou rýže nebo těstoviny, ovoce, zelenina, oříškové směsi a podobně. Pitný režim dodržujte nejen před jízdou, ale i během jízdy. Pokud organizmus nemá dostatek tekutin, přehřívá se a chybí mu důležité látky. Vhodným pitím je voda, minerálka, speciální nápoje  pro sportovce. Vyhnout byste se naopak měli sladkým limonádám nebo hustým džusům. Láhev s vodou by ve vaší cyklovýbavě rozhodně neměla chybět.

  S kolem lze efektivně zhubnout

  Při cyklistice zaručeně zlepšíte svou fyzickou kondici, pokud dodržíte několik pravidel. Jezdit musíte pravidelně, ideálně alespoň obden a nejméně jednu hodinu. Pro zhubnutí není důležité, jak daleko a jak rychle pojedete, ale to, abyste dodrželi správnou tepovou frekvenci. K tomu potřebujete znát svou maximální tepovou frekvenci, optimální pro hubnutí je 50 – 70% z maxima. Při těchto hodnotách se začnou tuky spalovat po cca 20 minutách jízdy. Nemusíte podávat vrcholné výkony, můžete jezdit po rovině, což oceníte především jako začínající cyklisté. Za hodinu jízdy na kole tak můžete spálit mnohem více energie než při klasickém cvičení.

  Věk a nadváha nejsou překážkou

  Cyklistika je oblíbená a doporučená i lékaři. Má-li člověk zdravotní problémy nebo nadváhu, nejsou mu většinou doporučovány kolektivní sporty, náročnější cvičení, posilování nebo běh. Při jízdě na kole se zapojuje více svalových skupin, nejsou příliš zatěžovány klouby. Postupně se zlepšuje celkový fyzický stav a zpevňují se svaly. Jezdit na kole lze i ve vyšším věku, pokud si nejste jisti, je možno poradit se s lékařem. Nezapomeňte na bezpečnost  – doplňte své kolo kvalitní přilbou, která ochrání i vaši hlavu.


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Chceš zde reklamu napořád jen za 9 Kč?
  Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

CZIN.eu TOPlist