• Zapeklitý 5. pád u příjmení

  Snad každý člověk už někdy zažil při písemné (ale i ústní) komunikaci zádrhel – jak napsat správně příjmení?

  Představte si situaci… Píšete důležitý e-mail, ve kterém pana Horáka žádáte o práci. Pochopitelně chcete udělat dobrý dojem, ale již v úvodním oslovení narazíte na problém. Používá se ve spisovné češtině „pane Horák“ nebo „pane Horáku“? Ačkoli máte úspěšně zakončenou základní školu a někdy i vyšší stupeň vzdělání, uteklo již od vašeho pobytu ve školních lavicích několik dní, měsíců nebo dokonce let. Zcela oprávněně u vás zavládne nejistota a vy potřebujete radu.

  Co s nastalou situací dělat dál?

  – Můžete oslovení přeskočit a napsat pouze „dobrý den“ nebo „vážená paní/vážený pane“. Ovšem pozor, někdy i maličkost jako je oslovení, může rozhodovat o tom, zda uděláte dobrý dojem či nikoli. Přeskočením oslovení můžete dát najevo, že si neumíte poradit a dopředu se vzdáváte.

  – Zkusíte dát na váš jazykový cit a přikloníte se k jedné z variant, kterou následně použijete. Jistě budete doufat, že vaše zvolená možnost je správná a pokud ne, oslníte dotyčného zbytkem e-mailu.

  + Nenecháte nic náhodě a vyhledáte si řešení na internetu.
  Ale kde? Třeba zde: http://sklonuj.cz/sklonovani-prijmeni/
  Do kolonky „zadejte jméno“ vložíte příjmení, které chcete skloňovat. Zeleným tlačítkem „skloňuj“ potvrdíte výběr a už se můžete podívat, jak se požadované příjmení správně skloňuje. Pak už ho jen správně opíšete.


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Chceš zde reklamu napořád jen za 9 Kč?
  Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

CZIN.eu TOPlist