• Výlet na hrad Houska

  Vzhledem k tomu, že posledních pár dní se počasí na nás mračilo a vody padalo až hrůza, moje turistické tenisky jsou bez poskvrnky. Kromě toho jen naprostý ignorant by se v časech zlých povodní vydal na turistický výlet, ale teď, když už všichni přátelé sedí v suchu u teplého čaje a všechny podlahy se lesknou jako kdyby na sobě nikdy neměly metrové nánosy bahna, si můžeme alespoň zavzpomínat na minulý rok a na chvilinku zapomenout na ošklivé chvíle, které nás posledních pár dní potkaly.

  Jak už jsem se zmínila v nadpisu, měli jsme namířeno na hrad Housku. Vybaveni novou obuví, dobrou náladou, mapou, průvodcem a zajímavostmi vytištěnými na sněhobílých papírech jsme vyjeli směrem ke Kokořínsku. Cestou jsme se stavili u McDonald’s na snídani, koupili si v Coopu svačinu a dvoulitrovku vody a modlili se, aby se předpovědi rosniček tak trochu minuly, hlásily nám totiž občasný déšť. Cestou do Tubože, kde jsme měli podle průvodce začít svou pouť, si mě můj drahý dobíral, že se jistě vrátím s puchýři, protože moje nové tenisky od Deichmanna nevypadají, že by byly přeborníkem v pohodlnosti a vzhledem k tomu, že jsou nové a mám je na takovém výletě poprvé, je pravděpodobnost výskytů puchýřů vyšší, ne-li nevyhnutelná. Vypadaly, nevypadaly, byly pohodlné, dokonce velmi pohodlné. Ale opusťme obutí a zaměřme se na cestu. Jak už jsem předeslala, vyráželi jsme z Tubože, což je naprosto úžasná vesnička, kam oko dohlédlo, stála roubenka. Jistě si dokážete představit, co to bylo za podívanou pro někoho, kdo má roubené stavení jako celoživotní touhu a vášeň všech vášní. Mohla bych se těmi domečky kochat celý den a stejně bych neměla dost, ale já neměla celý den. Vlastně jsem je musela zkouknout a nafotit během několika minut, protože čas kvapí a tak jsem se s těžkým srdcem rozloučila s Tuboží. Útěchou mi bylo to, že jsme v ní nechali auto, takže se s ní ještě uvidím. Prošla jsem okolo skalních obydlí, ano, neodolala jsem a koukla dovnitř, a co myslíte, že jsem tam našla, jistě, čtyři kamenné stěny, a už jsme si to pevným krokem vykračovali po lesní cestě vedoucí přes přírodní rezervaci Černý důl k nejtajemnějšímu hradu u nás, k Housce.

  Na Housku od Tubože to bylo asi pět kilometrů pěšky po cestě, která zdánlivě neměla nic co nabídnout. Ano, nebyl tam žádný kulturní památník, ani zázračná studánka, ale i tak vás okolní květena a fauna zalévala klidem a radostí. Nehledě na to, že co chvíli jsme mohli obdivovat patníky, které statečně doprovázely cestu ještě za císaře pána. Zajímalo by mě, jestli i naši potomci se budou takto dětinsky rozplývat nad našimi bílými kůly z plastu, stejně tak, jako se my teď těšíme z těchto pískovcových kvádrů.

  K Housce jsme došli zdánlivě spokojení, ale vzhledem k tomu, že jsme poslední kilometry doslova dobíhali, abychom stihli prohlídku hradu, byli jsme trochu splaveni a k naší velké radosti, jsme se dozvěděli, že prohlídka právě probíhá a my tak získali půl hodinky na oddych. Koupili jsme si vstupenky, dřevěný pohled a turistickou známku a nezbylo nám už ani na nanuka, po kterém jsem tak horoucně toužila, protože okolní teplota se šplhala nad 20°C a zrovna slunci vystavené holé parkoviště před hradem tomu moc nepomohlo. Konečně se otevřela dvířka v bráně do hradu a hosté začali vycházet, aby další hosté společně s námi mohli shlédnout tajemnou Housku z blízka. Možná vás zajímá. proč že je Houska tak zajímavá. Víte, podíváme-li se na podstatu hradů a jejich umístění, nemusíme být ani historikové, aby nám došlo, že byly vystavovány tam, kde bylo co bránit, ať už šlo o zlaté stezky nebo hranice, ale v případě Housky tomu tak není. Vlastně v oblasti, kde byla vystavěna, není vůbec nic. Kromě toho byla vystavěna opravdu více než prapodivným způsobem, jelikož většina hradů byla postavena tak, aby se hradní mohli účinně bránit nepřátelům za hradbami hradu. V případě Housky je ale výstavba stylizovaná tak, aby se hradní mohli účinně bránit útokům, které by mohly přicházet z útrob hradu. Víc nám o tom povyprávěl opravdu dobře oděný pan kastelán, který byl vtipný, věcný a podrobný zároveň. Plus má u mě i za výklad ve verších. Ačkoliv jsme oba, tedy já a můj drahý, ateisté a racionálně myslící lidé, kteří milují fakta a chladnou logiku, když pan kastelán ve špičatých botách vyprávěl o pekle pod kaplí, na jejíž podlaze právě spočívaly naše nohy a referoval nám o puklině, kterou se jal v dávných dobách prozkoumávat mladý zlodějíček, který si tímto počinem měl vysloužiti svobodu, trochu nás objal chlad a chloupky, dokonce i tam, kde jsem vůbec netušila, že je mám, se postavily do pozoru jako dobře vycvičená jednotka vojenských mazáků. Prohlídka pokračovala přes rytířský salónek a růžový salónek, kde si romanticky zaměření jedinci, tedy pokud jim nevadí přítomnost čertů ve sklepení, mohou zařídit svatbu či jinou oslavu. Celé kolečko jsme pak zakončili prohlídkou pekla, ve kterém se mi jako nejzajímavější jevili netopýři, které vyděsily blesky fotoaparátů. Ona totiž lidská blbost je nekonečná, a když blbcům řeknete: „Prosím vás, nedělejte to.“, můžete mít stoprocentní jistotu, že to udělají. O to více vám pak vyrazí dech, když zjistíte, že zmíněný blbec je učitelkou v mateřské školce.

  Opouštíme Housku a vydáváme se ke Zkamenělému zámku a opět se ocitáme v lůně panenské přírody, cestou si posedíme u studánky, sníme svačinu, povyprávíme vtipné hlášky z nepříliš vtipných autohavárií a už šplháme po kamenných rádoby schodech na nádherně romantickou vyhlídku. Při hledání v batůžku ještě nějakého toho kusu žvance mě napadaly všemožné aktivity, které by se mohly provádět tady, na tomto bohumilém místě. No, musím podotknout, že při většině z nich by si Bůh musel, nebo tedy lépe řečeno měl, zakrýt oči, ale vzdálený smích nás nutí tyto myšlenky zapudit, zapnout si poklopce, posbírat věci a vydat se směrem k Bílým skalám.

  Při vyřknutí tohoto názvu se většině možná vybaví country píseň Bílé skály a nepletete se. Skutečně toto místo svou krásou a půvabem je místem milovaným trampy, takže bych se ani nedivila, kdyby tato píseň vznikla tady. Tolik trampských tábořišť, co jsme po cestě potkali, jsem dlouho pohromadě neviděla, vlastně nikdy neviděla. Krása pískovcových skal sem lákala, láká a doufejme, že dlouho lákat bude milovníky divoké krásy české přírody. Kromě toho super tenká stezka, se stoupáním i strmým klesáním, se výborně hodila. Zahrála jsem si na kamzíka a musím se pochválit, kromě toho, že jsem se snad třikrát viděla pod svahem na skalách, čtyřikrát dostala facku od větve, kterou jsem z neznámých důvodů přehlédla, a jednou se vyděsila až k smrti, protože přímo přede mnou přelítl stejně vyděšený opeřenec, jsem ve zdraví dohopkala až ke Kamennému úlu. Respektive k jeskyňce, kterou si tu, coby pozorovatelnu, vydlabali lapkové. Následoval adrenalinový výstup až do útrob oné jeskyňky. Cvak, cvak, cvak a pak wow. Následoval ještě adrenalinovější sestup. Cestou jsme pak ještě potkávali skály a skály a skály.

  Vylezli jsme nedaleko Tubože ve vísce s miloučkým názvem Blatečky. Po silnici to byl necelý kilometr a už jsme seděli v autě, směr malá domů.

  A nej taková perla na závěr. Pamatujete se na úplný start tohoto dlouhého článku? Ano? Jistě si vzpomenete, jak si mě milý dobíral kvůli botkám od Deichmanna. Jistě, měla jsem obyčejné tenisky, drahý oproti mně měl celokožené, pevné, robustní boty. Prostě pastva pro oko, jenže zatímco moje nožička byla v teniskách sic unavená, ale jen unavená, jeho tlapičky měly puchýřky už na začátku výpravy, jen mi to celých těch 25 kilometrů statečně tajil a trpěl jako zvířátko při každém kroku, takže jeho chodidla byla unavená a ještě ke všemu je zdobily krvácející rány na palcích, patách i malíčcích.


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Chceš zde reklamu napořád jen za 9 Kč?
  Zobrazit formulář pro nákup
  Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

CZIN.eu TOPlist
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat