• Vybíráme čtečku e-knih

  Hit moderní doby, ale pro náruživé čtenáře i něco víc – to jsou elektronické čtečky knih.

  Pokud už jste se pro její koupi rozhodli, je důležité si nejprve uvědomit, co od čtečky očekáváme, co se týče jejích schopností. Základní rozdělení čteček se odvíjí podle jejich displeje. Na výběr jsou dva typy – LCD displej a kontrastní displej s technologií E-Ink. LCD displej je podsvícený a je stejný, jaké známe např. ze smartphonů či notebooků. E-Ink je zkratkou pro elektronický papír. Jak již termín napovídá, čtečka s tímto displejem se chová jako skutečná kniha. Není podsvícená (i když některé typy čteček již umožňují i toto), povrch se neleskne a reprodukce písma je takřka nerozeznatelná od tištěné knihy.

  Baterie mívají oba druhy čteček stejné, ale LCD displeje díky podsvícení samozřejmě nevydrží tak dlouho, řádově hodiny až několik hodin, zatímco čtečky s E-Ink vydrží na jedno nabití tři až čtyři týdny.   

  Co se týče váhy a rozměrů, jsou všechny typy skoro stejné, jen s drobnými odchylkami, proto i většina obalů je skoro stejná. Je však vždy vhodné volit obal od stejné značky, protože čtečka je v něm pak vždy pevně uchycena a nemá šanci vypadnout. Obaly se vyrábějí v různých barvách, včetně neonových. Úchyt čtečky je buď gumičkami v rozích, či plastovými zarážkami po celém obvodu.

  Cena elektronických čteček knih se pohybuje od dvou do osmi tisíc korun. Ty masově rozšířené stojí kolem dvou a půl tisíce, což při přepočtu na plnou cenu knih, které si na ní přečtete, je jen minimální počáteční investicí.

  Populárnější mezi spotřebiteli v České republice je čtečka s technologií E-Ink, a to z jednoho prostého důvodu. Spousta lidí totiž celou pracovní dobu zírá do svítícího monitoru počítače, a proto tito uživatelé nechtějí ještě i ve svém volném čase, kterého příliš nemají, koukat opět na podsvícenou obrazovku, a tím si ještě více kazit oči.

  Je ale pravda, že když si chcete číst v noci či za šera např. v MHD či v posteli, aniž byste světlem budili spolunocležníka, je zase čtečka podsvícená vhodnější.

  Ať už si zvolíte jakoukoliv formu elektronické čtečky, nemusíte zanevřít na tištěné knihy. Ale na dlouhé cesty či dovolené je to jistě schůdnější způsob, jak mít dostatek materiálu ke čtení, než půl kufru plného těžkých knih.   


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Chceš zde reklamu napořád jen za 9 Kč?
  Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

CZIN.eu TOPlist