• Hrad opředený pověstmi

  Jste turisté, kteří milují vandrování po místech opředených tajemstvím a pověstmi? Rádi bychom vám jedno takové místo představili. Jistě si kladete otázku, kam se za pověstí vypravíme. Místo, jež vám chceme přiblížit, se nachází v malebné krajině Lužický hor, jež najdeme v jižní části Šluknovského výběžku v severních Čechách. Prostřednictvím tohoto krátkého článku vás seznámíme s romantickou zříceninou hradu Tolštejna, jenž má působivou historii a je opředen ještě působivější pověstí.

  historické foto

  Historický obrázek hradu

  Krátká historie hradu

  Hrad byl vybudován ve 14. století v gotickém stylu kolem dvou skalisek, jež byla tvořená ze znělce. Hrad měli ve vlastnictví významné české rody, například Berkové. S hrabětem Berkou z Dubé se můžete setkat i osobně v průběhu června, kdy se na hradě budou konat Tolštejnské slavnosti. V 17. století začíná hrad chátrat, protože je zničen Švédy. Avšak později je velice vyhledávaným místem nejen českých a německých turistů. Tolštejn se pak stává chráněnou kulturní památkou České republiky. V současné době se obec Jiřetín pod Jedlovou, na jejímž katastru se zřícenina nachází, snaží o drobné opravy a údržbu pozůstatků stavby.

  Pověst

  Pověstí, jež opřádají hrad, je hned několik. My jsme vybrali tu nejtajemnější, podle té se večer na hradbách hradu pohybuje tajemná bílá paní. Příběh pověsti se však vyskytuje v několika verzích. My jsme zvolili tu, v níž se stali hlavními postavami rytíř a mladá dívka. Dívka se zamilovala do zemana, jenž byl chudý, ale byla provdána s věnem bohatému rytíři. Po svatbě byla nešťastná a rytíř se dozvěděl o její lásce k zemanovi. Jelikož chtěl nechat zemanovi srazit hlavu a nechat ji donést dívce, rozhodne se dívka manžela otrávit vínem. Stejně tak otráví i sebe. Od té doby se na hradbách vyskytuje coby bílá paní.

  Co vám hrad nabídne?

  Toto místo je veřejnosti volně přístupné. Na nádvoří zříceniny se nachází restaurace, která poskytuje nejen občerstvení, ale i ubytování. V této restauraci si můžete zakoupit za symbolickou částku čip, s jehož pomocí můžete navštívit vyhlídku, jež se nachází na nejvyšší věži hradu. Věříme, že se vám tu bude líbit a dýchne na vás nejen troška historie, ale i romantika. Z vyhlídky je krásný výhled a za dobrého počasí je vidět hodně daleko.


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Chceš zde reklamu napořád jen za 9 Kč?
  Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

CZIN.eu TOPlist